چگونه سوپاپ اصلی و تقلبی را تشخیص دهیم

چگونه سوپاپ اصلی و تقلبی را تشخیص دهیم

سوپاپ موتور که در انگلیسی با نام Valve (والو) شناخته می‌شود قطعه‌ای فلزی با ساقه بلند و بخش پایینی مسطح است که وظیفه کنترل جریان سیال (هوا یا دود) را در موتور خودرو بر عهده دارد. بد نیست بدانید کلمه سوپاپ کلمه‌ای فارسی نیست و از واژه Soupape فرانسوی می‌آید.
وظیفه سوپاپ چیست؟
در فرایند‌های کاری موتور خودرو، سوپاپ‌ها وظیفه کنترل ورود هوا و سوخت به موتور و خروج دود را بر عهده دارند. طی کارکرد موتور، لازم است پس از وارد شدن مخلوط سوخت و هوا و در مرحله تراکم، راه ورودی بسته شود تا موتور بتواند مخلوط را متراکم کند. از سوی دیگر پس از انفجار لازم است راه خروجی دود باز شود تا موتور بتواند دود حاصل از اشتعال را تخلیه کند. باز و بسته شدن این مسیر‌ بر عهده سوپاپ‌ها است.
سوپاپ‌ها معمولا در سرسیلندر موتور نصب می‌شوند و وظیفه باز و بسته شدن آن به‌طور عمومی بر عهده میل بادامک یا میل سوپاپ است.

چگونه سوپاپ اصل را تشخیص دهیم؟
سوپاپ خودرو هر چند جزو قطعات مصرفی نیست اما به مرور و در اثر گرمای داخلی موتور ممکن است آسیب ببیند. به علاوه در بعضی از خودرو‌ها پاره شدن تسمه تایم باعث آسیب به سوپاپ‌ها می‌شود و لازم است سوپاپ خودرو تعویض شود. تشخیص سوپاپ خودرو اصلی و سوپاپ خودرو غیر اصلی مانند تشخیص هر قطعه یدکی اصل دیگر دشوار است. ظاهر سوپاپ‌های غیر اصلی دقیقا مانند قطعه اصلی است و تشخیص تفاوت آن‌ها حتی برای مکانیک‌ها دشوار است. سوپاپ خودرو و به ویژه سوپاپ دود به دلیل آنکه به طور پیوسته در گرمای زیاد موتور هستند و دائماً ضربات میل سوپاپ بر آن‌ وارد می‌شود، تحت تنش و فشار زیادی هستند و یک سوپاپ غیر اصلی به سرعت حین کارکرد موتور خراب شده و هزینه زیادی را برای باز کردن سرسیلندر و تعویض سوپاپ‌ها به مالک تحمیل می‌کند.
ظاهر سوپاپ‌های اصلی و غیر اصلی کاملاً مشابه است اما جنس مواد به کار رفته در آن‌ها متفاوت است. سوپاپ‌ها از آلیاژ ویژه‌ای از فولاد ساخته می‌شوند و در کنار آن از مقادیر کمی از سیلیس، نیکل، کروم و سایر فلزات هم در ترکیب آن‌ها استفاده می‌شود. در مقابل اما سوپاپ‌های غیر اصلی از آلیاژ‌های ارزان قیمت و ضعیف استفاده می‌کنند و به همین دلیل پس از نصب و مدتی استفاده، به مرور دچار خوردگی شده و یا بخش پایینی آن تاب بر می‌دارد که در نهایت عمل آب بندی سیلندر را به خوبی انجام نخواهند داد و شاهد افت توان موتور و صدای سوپاپ‌ها خواهید بود.

برای خرید قطعه اصلی باید به سراغ فروشندگان معتبر قطعات یدکی خودرو بروید و قطعات عرضه شده توسط آن‌ها را تهیه کنید.

منبع: سایت عصر خودرو

نظرات بازدیدکنندگان