ترمز دستی برقی چگونه کار می‌کند؟

ترمز دستی برقی چگونه کار می‌کند؟

انواع ترمز دستی الکترونیکی 
 
به طور کلی، دو نوع ترمزدستی الکترونیکی وجود دارد. نوع اول، ترمزهای عقب به وسیله کابل (مانند ترمزدستی های مکانیکی) فعال می‌گردند، با این تفاوت که یک موتور برقی، کار دست راننده را انجام می‌دهد و نیروی مورد نیاز فعال کردن ترمز دستی را تامین می‌کند. در این خودروها، ترمزدستی با فشردن یک دکمه، فعال یا غیرفعال و توسط یک چیپ الکترونیکی کنترل می‌شود که در شرایط مختلف، مانند زمانی که خودرو در سربالایی قرار گرفته است و قصد حرکت مجدد دارد، به یاری راننده می‌شتابد.
 
ولی در نوع دوم، همانند فولکس واگن پاسات، موتور الکتریکی ترمز دستی در کالیپر ترمز چرخ عقب جاسازی شده است. در این سیستم هیچ گونه کابلی وجود ندارد و ترمز دستی فقط به واسطه نیروی الکتریکی فعال می‌گردد. در صورت فشردن دکمه و فعال شدن ترمز دستی، چراغ نمایشگر روی دکمه فعال سازی روشن شده و صدای هشدار نیز شنیده می‌شود. لازم به ذکر است این سیستم توسط همان دکمه نیز غیر فعال می شود. البته در اغلب خودروها، بعد از قرارگیری دنده در حالت D (حرکت) و فشردن پدال ترمز، ترمزدستی به صورت اتوماتیک غیرفعال می شود.
 
مزایا و معایب ترمز دستی برقی
 
این سیستم نیز معایب و مزایای خود را دارد. از مزایای این سیستم می‌توان به کم شدن استهلاک قطعات ترمزدستی و کمتر شدن وزن خودرو و فضای اشغالی؛ و از معایب آن می توان به هزینه بالای تعمیر و نگهداری آن اشاره کرد.

نظرات بازدیدکنندگان