استپر موتور پراید , مگان SKP

1,880,000 ریال

SKP Stepper Motor PRIDE-RENAULT

استپر موتور SKP

مناسب انواع خودرو پراید و مگان

جزئیات بیشتر این محصول را در بخش اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
جهت دریافت لیست قیمت کامل و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید:
دفتر فروش:02634461614
کارشناس فروش:09059000372
کارشناس اموزش و خدمات پس از فروش:09122681561 

این مدل تمام شده است

فروش ویژه
فروش ویژه

استپر موتور خودرو در واقع موتوري است كه به جاي حركت چرخشي آزاد حركت قفلي داشته و به جاي كار با برق و بدنه مستقيم ، با پالس كار مي‌كند و به ازاي هر پالس دريافتي مي تواند يك گام به جلو و يا عقب بر دارد. اين گام كه قابل تنظيم است ، مي‌تواند در جهت راست گرد يا چپ گرد باشد. موتور پله ای قطعه ای است که هر از چند گاهی مشکل ساز می شود و برای عیب یابی مشکلات موتور خودرو آشنایی با اساس کار آن ضروری است.موتور پله ای تقریباً کارکردی شبیه ساسات در موتورهای کاربراتوری دارد. البته وظایف دیگری نیز دارد که علاوه بر وظیفه گفته شده می بایستی توازنی بین گشتاور و بار موتور به وجود آورد تا سرعتی ثابت در دور آرام به وجود آید.

موتور پله ای برای کنترل دور آرام موتور خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که پدال گاز را رها می کنید دریچه گاز بسته می شود و هوای مورد نیاز باید از طریق مسیری موازی تامین می شود که این مسیر را موتور پله ای کنترل می کند. این همان مسیری است که هوای موتور خودرو را در دور آرام تامین می کند.

معمول ترین موتورپله ای که وجود دارد یک پیستون است که که به سمت داخل و خارج حرکت می کند. با داخل و خارج رفتن پیستون می توان میزان هوای دور آرام موتور را کنترل کرد. در شکل زیر نمایی ساده و قابل درک از یک استپر را می بینید.

ECU   موتور پله ای را بوسیله چهار ترانزیستور که دو ترانزیستور برای حرکت به جلو و دو ترانزیستور برای حرکت به عقب می باشد، کنترل می کند. با سوئیچ کردن این ترانزیستور ها جریانی در سیم پیچ ها جاری می شود که میدانی مغناطیسی تولید و این میدان نیرویی تولید می کند و پیستون را در جهت جلو یا عقب حرکت می دهد. 

 

علائم خرابی موتور پله ای

عمده خرابی این قطعه در هنگام عملکرد موتور در دور آرام نمایان می گردد.خرابی آن باعث نوسان دور موتور در دور آرام خواهد شد.معولاً اولین کار مکانیک جهت رفع ایراد تمیز کردن موتور پله ای و محوطه آن خواهد بود که تا حدودی مشکل بر طرف خواهد شد.

1- دور آرام پائین است مانند زمانی که ساسات خودرو خوب کار نمی کند.

2-وقتی موتور گرم می شود دور موتور بالا می رود حتی تا 2000 دور در دقیقه هم می رسد.

3-نوسان دور موتور در حین درجا کار کردن که معمولاً با لرزش همراه است.

و بعضی مواقع دو یا هر سه مورد با هم اتفاق می افتد.

 اولین کاری که باید انجام دهید این است که سر پیستون و قسمت هایی که متحرک هستند را تمیز کنید چون روی پیستون پس از مدتی کربن جمع می شود این لایه کربن باعث می شود که موتور پله ای نتواند به خوبی در جای خود قرار بگیرد. برای تمیز کاری می توانید از پارچه ای تمیز و بدون پرز استفاده کنید. بسیار مهم است که ذرات اضافی از پارچه روی موتور پله ای باقی نماند.

برای تجدید حافظه کردن موتور پله ای بعد از باز و بست آن، بایستی 3 نوبت و هر نوبت بمدت 5 ال 10 ثانیه سوئیچ را باز و بسته کنیم.

ابتدا از تمیز و محکم بودن اتصالات اطمینان حاصل کنید ممکن است نری یا مادگی یک سوکت مشکل داشته باشد سیم ها را چک کنید شاید یکی از آنها قطع شده باشد.

تست اهمی

با استفاده از یک مولتی متر مقاومت پایه وسطی را با یکی از پایه های کناری اندازه بگیرید بار دیگر پایه وسط را با پایه کناری سمت دیگر اندازه بگیرید. این مقاومت باید در حدود 30 اهم باشد و مقاومت دو پایه کناری با هم باید در حدود 60 اهم باشد اگر مقاومت بین پایه وسطی و کناری بیش از 45 اهم باشد احتمالاً در سیم پیچ مشکلی وجود دارد و این سیم پیچ توانایی حرکت دادن پیستون را نخواهد داشت.

وظيفه عمده موتور پله ای

تنظيم دورآرام مانع از خاموش شدن خودرو هنگام برداشتن ناگهاني پدال گاز تأمين افت دور RPM ناشي از گرفتن بار ساسات هنگام روشن شدن كولر دور موتور را زياد مي‌كند. 

SKP
سایپا
استپر موتور
موتور
برقی
خودروهای سبک
تعدادقیمتشما بیش از
10 1,598,000 ریال ذخیره می‌کنید 2,820,000 ریال