سنسور دور موتور ساژمskp

690,000 ریال

سنسور دور موتور زیمنس SKP

مناسب کلیه خودروهای با طرح زیمنس

سنسور دور موتور یا سنسور موقعیت میل لنگ (Crankshaft position sensor) که Engine Speed Sensor یا ESS نیز نامیده می شود یک قطعه الکتریکی نسبتاً مدرن در موتورهای درون سوز است که اطلاعات موقعیت مکانی پیستون و سرعت دورانی میل لنگ را بدست می آورد .این اطلاعات به ECU موتور منتقل شده و ECU موتور از آنها برای مدیریت زمان در سامانه جرقه زنی و دیگر فرایندها استفاده می کند

جزئیات بیشتر این محصول را در بخش اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
جهت دریافت لیست قیمت کامل و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید:
دفتر فروش:02634461614
کارشناس فروش:09304799288
کارشناس اموزش و خدمات پس از فروش:09122681561
تولیدکننده

69000 امتیاز وفاداری با خرید این محصول دریافت میکنید

شما نمیتوانید بیش از 5 محصول را با هم مقایسه کنید
محصول با موفقیت به لیست مقایسه افزوده شد

این سنسور یکی از مهمترین قطعات سیستم انژکتوری می باشد که می تواند به صورت امواج شبه سینوسی ، اطلاعات مربوط به دور لحظه ای موتور را بهECUارسال کند.این سنسور وظیفه بسیار مهمی را بازی می کند کهدر صورت خرابی آن خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود.

 وظایف سنسور دور موتور

1-     تشخیص نقطه مرگ بالا یا جرقه زنی سیلندر یک

2-     تشخیص دور موتور

3-     تنظیم آدوانس جرقه

4-     تنظیم دور آرام موتور

 محل قرارگیری سنسور

محل قرار گیری سنسور دور موتور بر روی پوسته گیربکس مقابل(بالای) فلایویل است که فاصله آن با فلایویل حدود 1 میلیمتر (mm5/0±1) است.

ECU با دریافت دامنه پالس های ارسال شده از سنسور، موقعیت میل لنگ و زمان جرقه زنی سیلندر یک را تشخیص داده و دستورات لازم را به عملگر ها می دهد.

 عیب یابی سنسور دور موتور

در صورت خرابی آن تحت هیچ شرایطی خودرو روشن نمی شود و اگر روشن باشد خاموش می شود گاهی مواقع به دلیل گرفتن براده و روغن و گریس بر روی سطح این سنسور باعث اختلال در ارسال سیگنال به (ECU)  می شود که اگر آن را تمیز کنید می توان دوباره خودرو را در صورت سالم بودن سنسور روشن کرد ولی کد خطا در حافظه (ECU)  می ماند. در صورتی که عقربه دور شمار خودرو شلاق بزند و یا دچار حالت (CUTOFF) در دور های بالا شود سنسور را باید چک شود.

(CUTOFF) به حالتی از موتور می گویند که در خودرو های انژکتوری و در افزایش دور موتور بیش از اندازه و یا در مواقعی که بطور ناگهانی یا آنی پا را از روی پدال گاز برداریم باعث قطع موقت سوخت می شود که باعث عدم خرابی موتور و کاهش مصرف سوخت و کاهش سریع دور موتور می گردد که این قطع جریان در مدت زمان خیلی کم صورت می گیرد.

 معرفی پایه های سوکت

این سنسور دارای سوکتی سه پین(پایه) و معمولاً به رنگ قهوه ای به شرح ذیل می باشد.

-         پین شماره یک : ارسال سیگنال

-         پین شماره دو : اتصال بدنه(منفی)

-         پین شماره سه : اتصال به شیلد(پارازیت گیر)

 تست اهمی

یك سر اهم متر را به پایه یك و سر دیگر را به پایه 2 وصل می كنیم و اهم را می خوانیم. در پژو 405 ، پارس و سمند 300  تا  400  اهم و در پراید 320  تا 400  اهم، در غیر این صورت خراب است.

 نکته مهم

راه تشخیص سریع و امدادی خرابی سنسور دور موتور این است که ابتدا سوئیچ را بطور کامل باز کرده، که در این هنگام باید برای مدت 3 ال 5 ثانیه پمپ بنزین شروع بکار کند. سپس استارت بزنید، در صورتیکه در زمان استارت پمپ بنزین کار نکند، نشان دهنده ی خرابی این سنسور می باشد.