سنسور میل سوپاپ405

890,000 ریال

سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک 405

جزئیات بیشتر این محصول را در بخش اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
جهت دریافت لیست قیمت کامل و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید:
دفتر فروش:02634461614
کارشناس فروش:09304799288
کارشناس اموزش و خدمات پس از فروش:09122681561

فروش ویژه
فروش ویژه

89000 امتیاز وفاداری با خرید این محصول دریافت میکنید

لینک این محصول را به اشتراک بگذارید


شما نمیتوانید بیش از 5 محصول را با هم مقایسه کنید
محصول با موفقیت به لیست مقایسه افزوده شد

این سنسور جهت تفکیک دقیق موقعیت جرقه زنی سیلندر شماره یک و تفکیک آن از موقعیت اندازه گیری شده توسط سنسور دور موتور و عملکرد ترتیبی (سیلندر به سیلندر) انژکتورها و کویل ها در کنار سنسور دور موتور که در جلوی موتور و روی پولی میل لنگ و یا در قسمت عقب بر روی پوسته کلاچ قرار گرفته و وظیفه آن این است که وضعیت میل لنگ را نسبت به نقطه مرگ بالا تعیین و علائم را بهECU ارسال وECUنیز برای مدت زمان پاشش صحیح و درست بودن زمان جرقه از این علائم استفاده نماید ، به کار می رود. این سنسور قادر است احتراق ناقص را شناسایی کرده و آوانس جرقه را برای از بین بردن کوبش کم می کند.البته در بعضی از مواقع فیلر نبودن صحیح سوپاپ باعث ایجاد آوانس جرقه ریتارد یا منفی در سیستم انژکتور می شود که این عیب را باید از عیب درست کار نکردن سنسور موقعیت میل سوپاپ تفکیک کرد.

 وظایف سنسور میل سوپاپ

1-     تفکیک موقعیت سیلندر یک در نقطه مرگ بالا نسبت به موقعیت اعلام شده توسط سنسور دور موتور.

2-     کوئل و انژکتور ها را کنترل تا در مد ترتیبی عمل کنند.

3-     مقدار آوانس جرقه را برای جلوگیری از پدیده ضربه یا کوبش کنترل می کند.

4-     شناسایی سیلندر ها برای جرقه و پاشش در مراحل مختلف.

5-     احتراق ناقص را مشخص می کند.

 محل قرار گیری سنسور موقعیت میل سوپاپ

 این سنسور در قسمت انتهای میل سوپاپ و در مقابل یک زائده دایره ای شکل قراردارد ( که این زائده 180 درجه برجسته و 180 درجه تو رفته).

ساختار داخلی سنسور موقعیت میل سوپاپ

این سنسور شامل یک المنت سنسورهال و یک قطعه نیمه هادی می باشد که جریان ار آن عبور می کند.

 معرفی پایه های سوکت

این سنسور دارای یک سوکت سه پایه می باشد:

پایه 1:  تغذیه ولتاژ 12 ولت یا 5 ولت مثبت

پایه 2:  ارسال سیگنال با دامنه مربعی شکل ( برای شناسایی سیلندر ها)

پایه 3:  سیم اتصال بدنه

  شرح کار سنسور موقعیت میل سوپاپ

این سنسور با اثر الکتریکی مغناطیسی هال کار می کند بدین ترتیب که جریان در داخل این سنسور توسط یک میدان مغناطیسی منحرف می شود و ولتاژ دو سر سنسور تغییر و باعث ایجاد پالس های مربعی شکل می گردد هرگاه برآمده گی انتهای میل سوپاپ از جلوی این سنسور عبور کند به علت ولتاژ منفی سطح فاز میدان تغییر کرده و سیگنال ارسال شده به (ECU) صفر می شود در زمانی که برآمده گی میل سوپاپ روبروی سنسور قرار ندارد سیگنال ارسالی 12 ولت مثبت می باشد.پس این سنسور با ارسال سیگنال های مربعی شکل بهECUزمان دقیق نقطه مرگ بالای سیلندر شماره یک را خبر می دهد.

از آنجائیکه احتراق ناقص از عدم صحیح بودن مخلوط سوخت و هوا و یا ضعیف بودن کیفیت بنزین (پایین بودن اکتان بنزین) بوجود می آید لذا این سنسور از میزان آوانس جرقه و یا زودتر جرقه زدن شمع ها کم می نماید. زودتر جرقه زدن در واقع از بهتر متراکم شدن مخلوط سوخت و هوا که همواره باید در محدوده استوکیومتریک (14.7:1) جلوگیری کرده و باعث بوجود آمدن احتراق ناقص و به طبع آن کوبش در موتور می شود. پدیده کوبش که برای موتور بسیار مضر می باشد. کوبش که شامل ایجاد ضربه هایی خفیف بر پیکره ی موتور می باشد در دراز مدت می تواند آسیبی جدی به قطعاتی مثل : شاتون ، شکسته شدن پیستون ، صدمه رسید به شمع ها ، خم شدن سوپاپ ها و... وارد نماید. این آسیب ها در صورت اتفاق افتادن جزء بدترین خرابی هایی هستند که می تواند برای موتور اتفاق بیافتد و سیستم های موجود درون یک خودرو همواره در تلاشند کار موتور به صورتی ادامه پیدا کند که موتور در ایده آل ترین شرایط تعریف شده از طرف کارخانه به کار خود ادامه دهد تا علاوه بر سالم نگاه داشتن محیط زیست، خود خودرو هم متحمل زیانی نگردد. این سنسور با درک شرایط میل سوپاپ زمانیکه سیلندر شماره یک به همراه سیلندر شماره چهار به بالاترین حد خود می رسند شرایط موجود را بهECUاعلام می کندECU نیز بر اساس نقشه ها و برنامه هایی از پیش تعیین شده که مهندسین از قبل بر روی آن نصب کرده اند با تجزیه و تحلیل شرایط بهترین واکنش را نشان داده و با ارسال اطلاعات خود به عملگرها که شامل انژکتورها ، شمع ها و... می شوند باعث بهتر و پربازده تر کار کردن موتور خودرو می شود.

 عیب یابی سنسور موقعیت میل سوپاپ

 در صورت خرابی این سنسور ، خودرو ریتارد کار می کند لازم به ذکر است که این سنسور در خودرو های با انژکتور ترتیبی استفاده می شود در صورت خرابی این سنسور پاشش سوخت از حالت ترتیبی به حالت پاشش سوخت نیمه ترتیبی تبدیل می شود و مصرف سوخت بالا می رود.

  •          این سنسور در خودرو های پارس ELX و سمند سریر و زانتیا و پژو 206 تیپ 5 و6 و پراید مدل S2000 استفاده شده است.
  •          این سنسور سرویس خاصی ندارد.
  •          سنسور کمکی سنسور میل سوپاپ ، سنسور دور موتور می باشد.
  •          در بعضی مواقع فیلر نبودن صحیح سوپاپ ها باعث ایجاد آدوانس یا ریتارد جرقه در سیستم انژکتوری می شود.
  •          آوانس جرقه بر اساس موارد زیر تعیین می گردد

                               1- دور موتور            2- بار موتور              3- دمای موتورروش های عیب یابی سنسور میل سوپاپ

 در صورت خرابی این سنسور، خودرو ریتارد کار می کند با کمی ریپ.
برای عیب یابی این قطعه توسط دستگاه دیاگ، ابتدا دستگاه را به خودرو وصل می کنیم و سپس خودرو را روشن می کنیم. وارد قسمت پارامترها شده و مقدار آوانس جرقه را مطابق استاندارد خودرو مقایسه می کنیم. اگر آوانس جرقه از مقدار استاندارد کمتر باشد یعنی ریتارد باشد ممکن است علت این عیب خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ باشد.
با استفاده از دستگاه دیاگ وارد منوی دیدن کد خطاها می شویم. در صورت خرابی قطعه کد خطا بصورت لحظه ای (I) و یا دائمی (P) در حافظهECUثبت می گردد. اگر خطا بصورت لحظه ای بود کد خطا را پاک کرده و دوباره کد خطا را چک می کنیم. باید از حافظهECUپاک شده باشد. اگر خطا بصورت دائمی بود ابتدا سوکت قطعه را از نظر تمیزی و سولفاته نداشتن و محکم بودن چک می کنیم سپس کد خطا را پاک کرده و مجدداً وارد منوی دیدن کد خطا ها می شویم. اگر کد خطا دوباره به صورت دائمی مشاهده گردید یعنی سنسور خراب است و باید تعویض گردد.

 تست اهمی

با استفاده از دستگاه مولتی متر، مقاومت بین پایه های یک و سه باید نزدیک به 4KΩ باشد که با اتصال دادن یکی از پروب های اهم متر به پایه شماره دو و گاز دادن به خودرو باید این عدد تغییر کند.

نکته1:  بطور کلی از  این سنسور برای سیستم های انژکتوری ترتیبی استفاده می شود. در صورت خرابی این سنسور پاشش سوخت از حالت ترتیبی به حالت پاشش سوخت نیمه ترتیبی تبدیل می شود و مصرف سوخت بالا می رود.

نکته2:  دیگر در مورد این سنسور باید گفت که سرویس خاصی ندارد.

نکته3:  در صورت ثبت کد خطای این قطعه، احتمال دارد خطا بعلت فاصله بین سطح سنسور از شاخص میل سوپاپ باشد.

 خودروهایی که از این سنسور استفاده می کنند:

پارسELX، سمند سریر ، زانتیا 1800 با  موتورXU7JP4LFYوBOSCHMP7.3ECU، پژو 206 تیپ 5 و 6 ،پراید مدلS2000
 

تعدادقیمتشما بیش از
5 756,500 ریال ذخیره می‌کنید 667,500 ریال